İçeriğe Atla

Korsanlıkla mücadele ilkelerimiz

 • Mobil bilgi işlem cihazları

  Daha iyi ve daha çok meşru alternatif geliştirin

  Korsanlıkla mücadelenin en iyi yollarından biri, yüksek kaliteli, pratik ve meşru alternatifler sunmaktır. Google, YouTube Music gibi ilgi çekici kullanıcı deneyimleri sunan ürünler geliştirerek yaratıcı sektörlerde gelirin artmasına katkıda bulunur ve kullanıcıları meşru alternatiflere yönlendirir.

 • Para simgesi

  Parayı takip edin

  Uzmanlık alanı online korsanlık olan web siteleri, ticari girişimlerdir. Dolayısıyla onlarla mücadele etmenin etkili yollarından biri, para kaynaklarını kesmektir. Yasa dışı siteleri reklamcılık ve ödeme hizmetlerinden kaldırma konusunda lider olan Google, sektör genelinde en iyi uygulamaların tesis edilmesine de yardımcı olur.

 • Üzerinde artı işaretleri bulunan bir grafik

  Verimli, etkili ve ölçeklenebilir olun

  Google, geniş ölçekte işe yarayan korsanlıkla mücadele çözümlerini uygulamak için çalışır. Örneğin, 2010'da, arama sonuçlarından telif hakkı nedeniyle içerik kaldırma sürecini kolaylaştırmak için önemli yatırımlar yapmaya başladık. Google bu iyileştirilmiş prosedürler sayesinde her hafta telif hakkı nedeniyle milyonlarca yayından kaldırma talebini işler.

 • Kalkan

  Kötüye kullanıma karşı koruma sağlayın

  Sahte telif hakkı ihlali iddiaları, sensör için bahane olarak ve rakiplerin önünü kesmek amacıyla kullanılabilir. Google, sahte hak ihlali iddialarını tespit edip reddetmeye büyük önem verir.

 • Üstteki noktalı olmak üzere iç içe geçmiş iki kare

  Şeffaf bir yaklaşım sergileyin

  Şeffaf bir yaklaşım sergilemek bizim için önemlidir. Şeffaflık Raporumuzda, telif hakkı sahiplerinden ve resmi makamlardan, hizmetlerimizden bilgi kaldırmamıza yönelik kaç talep aldığımızı açıklarız.

Hak sahiplerine, ihtiyaç duydukları araçları sağlama

Teknoloji şirketlerinin, içerik üreticileri ve içerik sahiplerini nasıl destekleyebileceğiyle ilgili standardı belirlemek için her türlü içerik üretici ve hak sahibiyle birlikte çalışırız. Telif hakkıyla korunan çalışmalarını korumalarına yardımcı olmak için çeşitli kaynaklar sunarız.

Google Arama logosu. Arama Sonuçlarında

YouTube logosu YouTube'da

Son birkaç yılda, hak sahiplerine YouTube'da telif hakkıyla korunan materyallerinin kontrolünü veren bir telif hakkı yönetim aracı paketi geliştirmek için çok çalıştık. İçerik üreticilerin, sanatçıların ve medya şirketlerinin Haziran 2022'den önceki üç yılda 50 milyar ABD dolarından fazla kazanmasını sağlayan yeni bir yaratıcı ekonominin kilidinin açılmasına yardımcı olduk. Ayrıca, Temmuz 2021-Haziran 2022 arasındaki 12 aylık dönemde müzik sektöründe 6 milyar ABD dolarından fazla kazanç sağlanmasına katkıda bulunduk.

Google Play logosu Google Play'de

Politikalarımız; telif haklarını ihlal eden, hak ihlalinde bulunan yayınlara yetkisiz erişim sağlayan veya başka uygulamaları taklit ederek kullanıcıları yanıltmaya çalışan uygulamaları yasaklar. İçerik üreticiler ve hak sahipleri, yayından kaldırma ve bildirim mekanizmalarını kullanarak Play'de haklarını ihlal eden içerikleri bize bildirebilirler.

Google olarak, kullanıcıların telif hakkıyla korunan çalışmalarını korumalarına yardımcı olmak için çeşitli kaynaklar sunarız.